U Biogradu na Moru danas je održana završna konferencija Centra za održivi aktivni turizam Biosfera Biograd.Ovim je završena provedba istoimenog projekta kojeg je provodila Javna ustanova “Park prirode Vransko jezero” u partnerstvu s Gradom Biogradom na Moru, Clusterom za eko-društvene inovacije i razvoj – CEDRA i Hrvatskom gorskom službom spašavanja. Svečanosti otvorenja prisustvovali su predstavnici svih dionika koji su sudjelovali u pripremi i realizaciji ovog zahtjevnog projekta. U završnoj konferenciji sudjelovali su uzvanici iz četiriju ministarstava, FZOEU-a, dviju županija, gradova i općina, nacionalnih parkova i parkova prirode, turističkih zajednica, CEDRE, HGSS-a i ostali dionici.
Projekt je jedinstven u Hrvatskoj po tome što se provodio u suradnji s velikim brojem dionika, uključivo dva parka prirode, Parkom prirode Velebit i Parkom prirode Telašćica i tri nacionalna parka, Nacionalnim parkom Krka, Nacionalnim parkom Kornati i Nacionalnim parkom Paklenica te brojnim drugim dionicima javnog, civilnog i privatnog sektora. Cilj projekta je doprinos održivom razvoju lokalnih zajednica i njihovih ekonomija održivim korištenjem i aktiviranjem potencijala prirodne baštine nacionalnih parkova i parkova prirode na širem području Zadarske, Šibensko-kninske i Ličko-senjske županije. Projekt je usmjeren razvoju održivog aktivnog turizma posebnih interesa i visoke dodane vrijednosti temeljenog na prirodnoj baštini, posebice nacionalnih parkova i parkova prirode, ali i njihovog šireg okruženja koja se do sada nisu koristila i valorizirala na sustavan, održiv i učinkovit način. Ovim bi stvorila osnova za unapređenje mogućnosti razvoja gospodarskih djelatnosti i novih cjelogodišnjih prihoda stanovnika ovog prostora, ali na način koji čuva, prepoznaje, vrednuje i obnavlja ključne prirodne, ali i društvene i gospodarske vrijednosti prostora.
Projekt je financiran iz Operativnog programa Konkurentnost i kohezija u okviru poziva „Promicanje održivog korištenja prirodne baštine u nacionalnim parkovima i parkovima prirode“. Ukupna vrijednost projekta je 21.787.053,37 kn, a za bespovratno sufinanciranje odobrena su sredstva Europskog fonda za regionalni razvoj u maksimalnom iznosu od 12.756.756,96 kn. Važnost projekta prepoznao je i Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost s 15% odobrenog sufinanciranja u maksimalnom iznosu od 1.400.756,25 kn. Grad Biograd na Moru se obvezao financirati sve neprihvatljive i dodatne troškove neophodne za realizaciju projekta.
Projekt je započeo u lipnju 2018. godine. Projektne aktivnosti uključile su preuređenje i opremanje stare napuštene škole u središtu Biograda i pretvaranje iste u bogato uređeni i multimedijalno opremljeni višenamjenski edukacijski, informativni, istraživačko-razvojno-inovacijski, posjetiteljski i prezentacijski centar za održivi turizam visoke dodane vrijednosti, izgradnju kapaciteta ciljnih skupina dionika, unapređenje postojeće i razvoju nove turističke i prateće ponude proizvoda i usluga održivog turizma, kao i promociju projekta i ciljanog područja.
Tijekom projekta odrađeno je više od 30 radionica, osmišljeno je 13 novih turističkih proizvoda, te uključeno i aktivirano više od 450 sudionika iz svih sektora od zaštite prirode, turizma, poljoprivrede, udruga, obrazovnih i znanstvenih ustanova, javne uprave, gospodarstva i drugih zainteresiranih.
Temeljem ovog projekta, u pripremi su dva projektna prijedloga za program EU Life i Interreg EuroMED koji uključuju javne ustanove za zaštićena područja i druge dionike iz osam zemalja Mediterana i u kojima se planira provesti sveeuropska strateška inicijativa za prirodu i okoliš u potpunosti usklađena s Novim Europskim zelenim planom i Programom Europa sljedeće generacije.