12/06/2025 21:23

Europljani se više zanimaju i spremi su za inozemna putovanja

Najnovije

Split dramatičnom pobjedom protiv Zadra produžio finale FAVBET Premijer lige

U trećoj utakmici finalne serije FAVBET Premijer lige, Split je pred 4.150 gledatelja u Velikoj dvorani Gripe svladao Zadar...

“Brain Rot”, fenomen digitalnog doba i riječ 2024. godine

"Brain rot" ili "moždana trulež" proglašena je Oxfordovom riječju godine za 2024. To nije samo viralni izraz, već i...

Potpisan sporazum o izgradnji stanova za branitelje u Sv. Filip i Jakovu

Načelnik Općine Sveti Filip i Jakov Zoran Pelicarić i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, u ime Vlade Republike Hrvatske,...

Europljani se više zanimaju i spremni su za putovanja u inozemstvo u idućih 12 mjeseci, posebno Nijemci, pri čemu od odredišta najviše traže visoke sigurnosne standarde i pozitivne epidemiološke slike, no i dalje se suočavaju s ograničenjima putovanja čije se ukidanje, kao i porast putovanja, očekuje s dostupnošću cjepiva.

Zaključci su to iz studije svjetske turističke burze ITB Berlin i istraživačko-konzultantske tvrtke IPK International o utjecajima pandemije covida-19 na turizam, potražnju i trendove, s naglaskom na Njemačkoj kao najvećem europskom emitivnom tržištu.

S dostupnošću cjepiva, Europljani kao turisti, ali i turistička i industrija putovanja očekuju postupno ukidanje ograničenja putovanja, koja bi tada, kako je pokazalo istraživanje, počela brzo i naširoko rasti.

Odredišta unutar Europe najtraženija, a stav prema zrakoplovima nešto pozitivniji

Namjere Nijemaca da putuju u inozemstvo u sljedećih 12 mjeseci su se povećale za šest posto u odnosu na provedeno prvo istraživanje u lipnju ove godine, čime je to tržište znatno iznad europskog i svjetskog prosjeka, odnosno sve je više onih koji su voljni putovati u inozemstvo.

Osim Nijemaca, iznadprosječni interes za putovanja u inozemstvo u idućih 12 mjeseci pokazali su i Švicarci, Nizozemci i Austrijanci, a i dalje su im, kao i tijekom ljeta, u fokusu više odredišta unutar Europe, među kojima primjerice Nijemci najviše preferiraju Španjolsku, a zatim Italiju i Austriju.

Studija pokazuje i da su odredišta unutar Europe uspjela zadržati ili čak i proširiti svoj potencijal zadnja četiri mjeseca, poput primjerice Italije, za razliku od odredišta izvan Europe za koje je zanimanje kod europskih turista i dalje znatno ispod prosjeka i nije se baš popravilo.

Razlog tome istraživači vide u raznim ograničenjima kao što su propisi o ulasku i izlasku za zemlje, iako neki smatraju da je to pridonijelo poboljšanju sigurnosne slike destinacije i njezine turističke ponude zadnjih mjeseci, pa su s te strane i manje rizične od zaraze koronom, kao i ponuda u destinaciji, od prijevoza i smještaja, do vrsta aktivnosti.

Osim toga, Nijemci, kao i ukupno Europljani iskazuju nešto pozitivniji stav prema zračnom putovanju nego su ga imali u lipnju, iako ih je još većina nesigurna oko rizičnosti takvog putovanja, a za razliku od njih ‘strah od letenja’ zbog korone nešto je veći među Amerikancima, a i više među Azijcima.

Nijemci unatoč koroni zadovoljni ljetnim putovanjima u inozemstvo

Studija ITB-a i IPK istražila je i kako su Nijemci, kao najbrojniji europski turisti, putovali u inozemstvo proteklog ljeta, uz zaključak da su unatoč koroni bili vrlo zadovoljni svojim iskustvom putovanja, te da ih je otprilike trećina otputovala u inozemstvo tijekom ljetnih mjeseci (od lipnja do kolovoza), što ih svrstava iznad europskog prosjeka koji je 22 posto, ali i svjetskog koji je 19 posto.

Oko 60 posto Nijemaca putovalo je pritom u susjednu zemlju, a za 63 posto automobil je bio najpopularniji način prijevoza, dok se za zrakoplove odlučilo njih 25 posto, a za željeznicu 12 posto.

Njih 66 posto ocijenilo je da su im iskustva putovanja u inozemstvo u vrijeme korone bolja nego su očekivali, dok ih je 27 posto reklo da je bilo očekivano, a samo sedam posto nije bilo zadovoljnije.

Slično su iznosili i europski putnici u inozemstvo općenito, da im je bilo bolje nego su u pandemiji očekivali, a nešto manje zadovoljni bili su Azijci i Amerikanci, međutim većini putnika u inozemstvo posljednjih mjeseci pandemije zajedničko je to što im jeftinije putovanje u takvim okolnostima nije opcija.

“To dijelom znači i da pandemija nije imala i nema negativnog utjecaja, barem do sada, na putne proračune onih koji žele putovati i putuju u inozemstvo”, zaključuju iz IPK-a.

(Hina)

album-art
00:00

Najnovije

Split dramatičnom pobjedom protiv Zadra produžio finale FAVBET Premijer lige

U trećoj utakmici finalne serije FAVBET Premijer lige, Split je pred 4.150 gledatelja u Velikoj dvorani Gripe svladao Zadar...
- Promo -

“Brain Rot”, fenomen digitalnog doba i riječ 2024. godine

"Brain rot" ili "moždana trulež" proglašena je Oxfordovom riječju godine za 2024. To nije samo viralni izraz, već i odraz rastuće zabrinutosti zbog utjecaja...

Potpisan sporazum o izgradnji stanova za branitelje u Sv. Filip i Jakovu

Načelnik Općine Sveti Filip i Jakov Zoran Pelicarić i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, u ime Vlade Republike Hrvatske, potpisali su Sporazum o međusobnim...

Josip Bilaver preuzeo upravljanje Zadarskom županijom

U ponedjeljak, 9. lipnja 2025. godine u Domu Zadarske županije izvršena je službena primopredaja dužnosti župana Zadarske županije. Novoizabrani župan Josip Bilaver preuzeo je...

Svečani prijem za najbolje učenike Zadarske županije

Dvorište Doma Zadarske županije jučer je bilo poprište svečanog prijema za najuspješnije učenike osnovnih i srednjih škola koji su osvojili jedno od prva tri...

Povezane vijesti

- Promo -
album-art
00:00