Potaknuti pitanjima građana grada Biograda radi li se u Biogradu na Moru, infrastruktura za postavljanje 5G bazne stanice na zgradi Pošte u centralnome dijelu grada, uputili smo pitanje Hrvatskom Telekomu i njihov odgovor prenosimo u cijelosti:
“Na navedenoj lokaciji se već dulje vrijeme nalazi telekomunikacijska
oprema nužna za omogućavanje mobilne komunikacije za korisnike s tog
područja. Fotografija koju ste poslali prikazuje radove na zamjeni
dotrajalih čeličnih nosača na kojima se nalazi spomenuta oprema te
ističemo kako nije riječ o postavljanju 5G bazne postaje.”, stoji u odgovoru Hrvatskog Telekoma.
Iz izvora poznatog redakciji naknadno smo saznali da će, ukoliko 5G mreža zaživi u Hrvatskoj i Biogradu, postojeći nosači poslužiti kao infrastruktura za 5G baznu stanicu, no za sada to još nije slučaj.
Hrvatska ternutno bez 5G mreže: Testirana privremeno u Osijeku krajem veljače
Testiranje buduće 5G mreže provedeno je krajem veljače u Osijeku, u suradnji s teleoperaterom “A1 Hrvatska” i kineskom telekomunikacijskom kompanijom “Xiaomi”,
Grad Osijek će iskoristiti priliku te u eksperimentalnom razdoblju provjeravati svaki potez i raditi mjerenja, kako bi se provjerilo je li doista u pitanju sumnjiva tehnologija ili ne.
U testnoj fazi 5G infrastruktura samo je privremeno postavljena, o budućim lokacijama 5G točaka se razgovara s teleoperaterima i gospodarstvenicima i u prvom trenutku neće biti postavljene na području cijeloga grada.
Kako 5G radi?
Kod 5G mreže signal se prostire putem novih radiovalova koji zahtijevaju unaprjeđivanje radijske i druge opreme u staničnim tornjevima. Postoje tri različite metode za izgradnju 5G mreže, ovisno o vrsti sredstava koju bežični nosač ima: nisko pojasna mreža (velika pokrivenost, ali je brža samo za 20 posto od 4G mreže), visoko pojasna mreža (iznimna brzina, ali signal se ne rasprostire dobro i teško prolazi kroz tvrde površine) ili srednje pojasna mreža (prava ravnoteža između brzine i pokrivenosti).
Za dobro funkcioniranje 5G mreže mora se instalirati puno malih stanica u bandere, ulične svjetiljke, zidove i tornjeve koje trebaju biti na relativno maloj udaljenosti jedna od druge. Zbog toga se 5G mreža najčešće razvija u svakom gradu svojim tempom.
Za potpuno usvajanje 5G mreže bit će potrebno nekoliko godina, prema procjeni svjetske udruge mobilnih operatera GSMA, do 2025. godine pola mobilnih veza bit će 5G (druga polovica koristit će stariju tehnologiju, kao što je 4G ili 3G).