Nakon duže pauze izazvane pandemijom coronovirusa i mjerama koje brane okupljanja većeg broja ljudi, biogradski Zavičajni muzej odlučio je postaviti jednu izložbu u svom prostoru. Radi se o doista posebnoj i rijetkoj izložbi akademskog kipara Ivana Midžića čije skulpture, a posebno nakit izrađen specijalnom obradom metala ali i svojom atraktivnošću privlače veliku pozornost.
Ova izložba koju je biogradski Zavičajni muzej organizirao u suradnji s Gradskom galerijom otvorena je u skladu s svim mjerama zaštite i preporukama Stožera civilne zaštite, a svi posjetitelji bili su više nego oduševljeni onim što su vidjeli. O autoru i njegovom djelu govorili su voditelj Gradske galerije Tonči Jeličić, te ravnatelj Zavičajnog muzeja Draženko Samardžić, dok je izložbu otvorila dopredsjednica Gradskog vijeća grada Biograda Ivana Stamičar. Sam autor nije želio govoriti jer kako je kazao sve rekao kroz svoja djela, uratke i eksponate, koji doista govore sami za sebe. Ali kako stoji u popratnom katalogu ove izložbe evidentno je da je riječ o zanimljivom i dinamičnom umjetniku koji ne bira samo jedan smjer u svom umjetničkom djelovanju. Jednako predano pristupa promišljanjima konceptualnih radova, kiparskim istraživanja u različitim materijalima te dizajnu svog autorskog nakita Midzo, prepoznatljivih po Ivanovim autentičnim metodama obrade metala i iskristaliziranom autorskom rukopisu.
Nerijetko se svi ti njegovi kreativni putevi međusobno sastaju i račvaju, presijecaju ili pretiču kao u kakvom isključivo Midžićevom umjetničkom kružnom toku. Tako se crteži i skulpture slijedeći logiku oblika lako prestroje među narukvice i ogrlice, u kojima pak jasno osjećamo potez rukom kao da im je struktura iscrtana olovkom na papiru umjesto kliještima i žicom. U tom smislu Ivan se ne libi izraditi i sasvim nesnošljivi nakit, glomazne hibride nakita i skulpture, koji egzistiraju kao moćni samostalni objekti postavljeni u čistu likovnu relaciju prema ženskom liku ili tijelu.
Inače, i kod dizajniranja nakita uobičajene veličine i namjene Ivan ostaje vjeran svojoj iskonskoj likovnoj estetici ne podilazeći normama očekivane svidljivosti, pa tako za njegovim nakitom posežu snažne samouvjerene žene sa smislom za lijepo, nesklone kratkotrajnim modnim trendovima. Skulpture, crteži, nakit i fotografije predstavljene na ovoj izložbi to najbolje dokazuju. Posebnost ove izložbe je u tome što su originalni autorov nakit nosile mlade manekenke Nika Šundov, Paula Jeličić i Karla Vrkić, što je privlačilo i posebnu pozornost.
Valja naglasiti da se za vrijeme otvorenja izložbe i prezentacije nakita ispred muzeja muzicirao biogradski saksofonist Tomislav Miletić. Bio je to nakon pauze doista posebno događanje za građane Biograda ali brojne turiste kojih je ovih dana u gradu doista veliki broj.
Izvor: Grad Biograd,J.F.