01.ožujka obilježava se Dan civilne zaštite u RH i Međunarodni dan civilne zaštite.
Civilna zaštita u Republici Hrvatskoj bilježi svoju povijest od kasnih dvadesetih godina 20. stoljeća. Prema povijesnim zapisima, preteča civilne zaštite u Hrvatskoj rođena je idejom o potrebi zaštite stanovništva nakon potresa, koji je 1884. godine pogodio Zagreb.
Vlada Republike Hrvatske je 21. siječnja 1992. g. Odlukom proglasila da je 1. ožujka Dan civilne zaštite u našoj zemlji.
Svjedoci smo svakodnevnih događaja i informacija u medijima iz svijeta i Republike Hrvatske o ljudskim žrtvama, razorenim materijalnim dobrima i štetama po okoliš od prirodnih nepogoda i/ili tehničko-tehnoloških nesreća. Potreba provođenja cjelovite skrbi o njihovim posljedicama i žrtvama, povod su za utemeljivanje i djelovanje sustava civilne zaštite. Stoga je sustav civilne zaštite od posebnog interesa za Republiku Hrvatsku, a Vlada Republike Hrvatske je odgovorna za upravljanje i učinkovito funkcioniranje sustava civilne zaštite u velikim nesrećama i katastrofama.
Danas, civilna zaštita u Republici Hrvatskoj predstavlja sustav na lokalnoj, područnoj i nacionalnoj razini koji se temelji na načelima supsidijarnosti, solidarnosti i kontinuitetu djelovanja. Operativna odgovornost za reagiranje u nadležnosti je lokalnih zajednica. Prema tom načelu, nesrećom pogođene lokalne zajednice prve su dužne angažirati sve raspoložive ljudske i materijalne resurse pa tek potom, na načelu solidarnosti, tražiti pomoć šire zajednice. U praksi to znači kako su za ustrojavanje, financiranje, zapovijedanje, rukovođenje i usklađivanje djelovanja operativnih snaga sustava civilne zaštite odgovorni čelnici JLP(R)S . Nastavno, potrebno je pojasniti koje su mjere civilne zaštite: „Uzbunjivanje i obavješćivanje, evakuacija, zbrinjavanje, sklanjanje, spašavanje, prva pomoć, KBRN zaštita, asanacija terena (humana i animalna), zaštita životinja i namirnica životinjskog porijekla te zaštita bilja i namirnica biljnog porijekla“.
Ovaj višedimenzionalni sustav čine stožeri civilne zaštite, operativne snage, čija je profesionalno primarna djelatnost spašavanje (operativne snage vatrogastva, Hrvatskog Crvenog križa, Hrvatske gorske službe spašavanja), postrojbe i povjerenici civilne zaštite, koordinatori na lokaciji, pravne osobe od važnosti za sustav civilne zaštite, udruge građana.
Osim operativnih snaga, mjere i aktivnosti civilne zaštite provode sudionici: Vlada RH, Ravnateljstvo civilne zaštite, tijela državne uprave i druga državna tijela, Oružane snage RH i policija, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave.
Bitno je napomenuti i obvezu svakog građana da je dužan brinuti se za svoju osobnu sigurnost i zaštitu te provoditi mjere osobne i uzajamne zaštite kao i sudjelovati u aktivnostima sustava civilne zaštite.
Aktivnosti civilne zaštite nisu uvjetovane državnim granicama. Zato je bitno stalno unaprjeđivati bilateralne kontakte i participirati u radu međunarodnih organizacija na području civilne zaštite u cilju pružanja i primanja međunarodne pomoći u katastrofama.
Ravnateljstvo civilne zaštite – Područni ured Split
Služba civilne zaštite Zadar
djeluje unutar Ministarstva unutarnjih poslova kao resornog ministarstva.
Službenici Službe civilne zaštite Zadar su raspoređeni u 2 Odjela (ukupno 25 službenika):
– Odjel Županijskog centra 112 (14 službenika)
– Odjel inspekcijskih poslova (10 službenika)
– Voditelj Službe (1 voditelj)
ŽUPANIJSKI CENTAR 112 ZADAR
U 2020. godini Županijski centar 112 Zadar je zaprimio ukupno 49.300 poziva od kojih je 33.715 bilo namjenskih, 15.502 nenamjenskih, te 83 zlonamjerna
- U 2020. godini zabilježeno je 21.983 događaja od kojih je 8.578 bilo medicinskih, 6.921 sigurnosnih, 5.622 složenih i 862 vatrogasnih.
- Zbog pojave COVID-19 i poduzetih mjera Stožera civilne zaštite Republike Hrvatske radi suzbijanja širenja korona virusa, Županijski cenar 112 Zadar zabilježio je 4.953 poziva vezano za COVID-19.
ODJEL INSPEKCIJSKIH POSLOVA JE TIJEKOM 2020 GODINE OBAVIO:
- 2847 nadzora po pitanju provedbe epidemioloških mjera vezano uz COVID-19
(izdano je 61 upozorenje, 9 prekršajnih naloga)
- 69 nadzora privatne zaštite i detektivskih poslova
- 51 nadzor novčarskih institucija
- 62 očevida na požarima
- 674 Zahtjeva za izdavanje posebnih uvjeta građenja
- 390 Zahtjeva – potvrda na glavni projekt
- 171 tehnički pregled
- 22 odobrenja za prijevoz eksplozivnih tvari
- 32 odobrenja za mjesto izvođenja javnog vatrometa
SLUŽBA CIVILNE ZAŠTITE ZADAR je tijekom 2020. godine osim redovnih aktivnosti sudjelovala i u sljedećem:
- Podijeljeno je 35 TETRA uređaja svim načelnicima stožera civilne zaštite JLPRS na području Zadarske županije, radi komunikacije sa Nacionalnim stožerom civilne zaštite RH vezano uz provedbu Oluka Nacionalnog stožera i preporuka HZJZ.
- Mobilizacija 5 Postrojbi civilne zaštite Opće namjene
- Mobilizacija i uspostava 6 objekata za karantenski smještaj (vozači i građanstvo)
- Mobilizaciji pravnih osoba za izvršenje raznih usluga u karantenskom smještaju)
- Nabava i dostava zaštitne opreme za medicinsko osoblje, zdravstvene ustanove, karantenski smještaj, domove za starije i nemoćne osobe
- Nabava dostava i postavljanje 13 stambenih kontejnera sa infrastrukturom za potrebe OB Zadar, Specijalne bolnice Biograd na Moru i HZJZ Zadar
- Nabava, dostava i postavljanje 2 trijažna šatora, 1 DRIVE IN šator za uzimanje uzoraka, 5 pomoćnih šatora za potrebe OB Zadar i Specijalne bolnice Biograd na Moru
- 4 organizirane repatrijacije putnika iz Italije
- Sudjelovanje u radu nacionalnog stožera TURS 2020
- Sudjelovanje u uspostavi epidemiološkog okvira za 6 javnih događaja
- Sudjelovanje u radu sjednica stožera civilne zaštite Zadarske županije
- 2 izvanredna podizanja stožera civilne zaštite JLPS zbog poplava (Gračac i Obrovac)
- 1 izvanredno podizanje stožera civilne zaštite JLPS zbog potresa ( Starigrad Paklenica)
- Podijeljeno je 180 odora, kapa, remena i reflektirajućih prsluka za članove postrojbi civilne zaštite opće namjene JLPS na području Zadarske županije
Općenito, u svakodnevnim obvezama osim angažmana u stožerima civilne zaštite, provode edukacije učenika o prirodnim katastrofama, važnosti žurnog broja 112, sudjeluje se u provođenju vježbi sustava civilne zaštite, izdaju se suglasnosti na pojedine akte …
Posljednju godinu dana izuzetno važno je istaknuti angažman svih stožera civilne zaštite u svim JLPRS na području RH, zbog provođenja Odluka Nacionalnog stožera civilne zaštite i preporuka HZJZ u borbi protiv COVID-19. Svi stožeri su još uvijek aktivni pa tako i 35 stožera na području Zadarske županije.
Na području Zadarske županije je od teritorijalno nadležne JLPS mobiliziran i veliki broj članova postrojbi civilne zaštite opće namjene koji su nadzirali i još uvijek nadziru provedbe Odluka Nacionalnog stožera i mjera HZJZ.
Očekivano na području Zadarske županije najveći angažman imao je i ima ga još uvijek Stožer civilne zaštite Zadarske županije koji se ističe među najaktivnijim stožerima u RH, i stožer civilne zaštite Grada Zadra koji je svoje aktivnosti na terenu provodio izvrsno organiziranim članovima postrojbe civilne zaštite opće namjene, koji su pokazali spremnost i umijeće kako kroz aktivnosti vezano uz COVID-19, tako i aktivnosti prikupljanja humanitarne pomoći za osobe pogođene potresom na SM županiji kao i aktivnosti na samom terenu potresom pogođenih područja.
Uz želju za što manjim angažmanom, ovim putem svim pripadnicima sustava civilne zaštite čestitamo njihov Dan!