Više od četiri stotine sudionika iz Hrvatske i inozemstva sudjelovalo je u dvodnevnom programu 1. Hrvatskog ronilačkog kongresa, koji se od 22. do 23. veljače održao na Zagrebačkom velesajmu, priopćili su u nedjelju organizatori.
Na kongresu održanom u organizaciji Agencije Promocija ronjenja, naglasak je bio na prednostima ronjenja kao dijelu hrvatske turističke ponude, te na ekološkim, zdravstvenim i sigurnosnim akspektima ronjenja.
Prvi Hrvatski ronilački kongres okupio je gotove sve bitne dionike ronjenja iz Hrvatske i nekih susjednih zemalja, a obrađivao se niz tema vezanih uz ronjenje – zakonsku regulativu, zdravstvene aspekte u ronjenju, apneu, tehničko ronjenje, speleoronjenje, ekologiju i sigurnost u ronjenju.
“Ronjenje je u zadnjih 15 godina jedna od značajnijih aktivnosti u turističkoj ponudi, dok zaštitu podmorja ne možemo zamisliti bez ronioca”, priopćili su organizatori.
Hrvatski ronilački kongres otvorio je izaslanik premijera Andreja Plenkovića, državni tajnik Središnjeg državnog ureda za šport, Tomislav Družar. Kongres su podržala i resorna ministarstva, naveli su organizatori, dodavši da Vlada RH prepoznaje značaj ronilaštva.
Uz održane panel rasprave i predavanja, svoja iskustva okupljenima su podijelili brojni rekorderi.
“Šira javnost imala je priliku upoznati svjetske prvake u ronjenju na dah, svjetske prvake u podvodnoj fotografiji, višestrukog svjetskog prvaka i svjetskog rekordera u ronjenju na dah Gorana Čolaka, zatim svjetske prvake u speleoronjenju i druge, te ujedno sudjelovati u izuzeto zanimljivim i za ronjenje važnim panelima i raspravama”, rekla je Direktorica Agencije Promocija ronjenja Andreja Vedrina, stoji u priopćenju.
Veliki naglasak stavljen je i na ekologiju i zaštitu Jadranskog mora. Upravo su ronilački klubovi ti koji svojim kontinuiranim akcijama čišćenja podmorja održavaju naše podmorje čistim, kažu organizatori.
Veliko zanimanje bilo je za panele o zdravlju u ronjenju. Na kongresu su bili prisutni i predstavnici barokomora, a medicinski strućnjaci održali su predavanja o tome kako u što kraćem roku pomoći unesrećenom prilikom ronjenja ili kako izbjeći nesreće. Jedna od tema bila je i ronjenje osoba s invaliditetom.
Predstavnici zajednice ronilačkog turizma HGK koja okuplja sve ronilačke centre na Jadranu, istaknuli su da više treba ulagati u zajedničku promociju ronilaštva, kroz manifestacije i stručna okupljanja.
Prvi Hrvatski ronilački kongres okupio je većinu hrvatskih ronilačkih klubova, a pokazao je koliko je ronjenje kao turistička, ali i promotivna grana turizma važna za Hrvatsku, zaključili su organizatori.
(Hina)
foto FaH/ Dražen GORIČKI /HRS /tš