Svi posjetitelji koji na prodajnom mjestu Info centar Tvrđave sv. Nikole pokažu ulaznicu za Nacionalni park „Krka“, ne stariju od sedam dana, ostvarit će popust od 10 % na osnovnu cijenu individualne ulaznice za posjet Tvrđavi sv. Nikole
Na taj način, posjetitelji će imati priliku povoljnije uživati u jednom od najljepših hrvatskih nacionalnih parkova i spomeniku baštine pod zaštitom UNESCO-a te se dulje zadržati u našem kraju. Istovremeno, u tijeku su i zajedničke aktivnosti prezentacije i promocije. U ispostavi JU „Nacionalni park Krka“ u Skradinu postavljena je izložba fotografija Tvrđave sv. Nikole te informacije o mogućnostima posjećivanja. Zajednička kampanja provodit će se i na internetskim stranicama i društvenim mrežama.
„Nacionalni park ‘Krka’ i JU Priroda dvije su srodne ustanove čije su glavne zadaće očuvanje, zaštita, interpretacija i održivo korištenje zaštićene prirodne i kulturne baštine. Promocijom UNESCO spomenika na području Nacionalnog parka povezujemo dva susjedna zaštićena područja i neke od najznačajnijih prirodnih i kulturnih vrijednosti našeg kraja. Ovom suradnjom predstavljamo se kao jedna cjelina, prirodna i kulturnopovijesna, ali i društvena i gospodarska, što nam je za ovu posjetiteljsku sezonu posebno važno“, kazala je ravnateljica JU „Nacionalni park Krka“ Nella Slavica i naglasila kako je ova suradnja dio kontinuiranih aktivnosti Nacionalnog parka „Krka“ na razvoju čitavog područja i poticanja gospodarskih aktivnosti brojnih subjekata koji žive i rade na obalama Krke.
Ravnateljica JU Priroda Šibensko-kninske županije, Anita Babačić Ajduk, istaknula je da je ovo značajan iskorak u suradnji dviju ustanova: „Dosad smo uspješno surađivali na istraživačkim projektima, a sad se suradnja širi i na promociju i posjećivanje. Naše dvije ustanove blisko su povezane i teritorijem koje pokrivaju. JU Priroda upravlja područjem izvora i ušća rijeke Krke, sjeverno i južno od Nacionalnog parka. To uključuje rijeku Krčić, izvor Krke, riječni tok oko Knina te cijeli tok i ušće od Skradina do Kanala sv. Ante i Tvrđave sv. Nikole. Biljni i životinjski svijet ne poznaje administrativne granice te je naša suradnja nužna u svakom segmentu. Administrativne granice ne poznaju ni posjetitelji, pa su ovakve zajedničke akcije i te kako korisne. Na taj način povećava se vidljivost lokaliteta, ali i osigurava kontrolirani, održivi sustav posjećivanja.“
Iako je nekada Krka tekla do južne obale otoka Zlarina, danas govorimo o estuariju rijeke Krke koji počinje ispod slapišta Skradinskog buka na sjeveru i proteže se do tvrđave sv. Nikole na jugu, u dužini nešto većoj od 22 km. U njemu su se smjestili gradovi Skradin i Šibenik i pitoreskna mjesta poput Zatona i Rasline, u prirodnoj cjelini u kojoj je tijekom tisućljetne povijesti nastala kulturnopovijesna baština vrijedna poštovanja. Tvrđava sv. Nikole, morski čuvar Šibenika, 2017. godine upisana je na Popis svjetske baštine UNESCO-a.
Kanal sv. Ante prije 10 000 godina bio je dio kanjona rijeke Krke, a danas je dio šireg lokaliteta „Kanal – Luka“, značajnog krajobraza zaštićenog 1974. godine. Dug je više od 2 000, a širok između 140 i 220 metara. Predstavlja vrata Šibenika prema otvorenome moru i ulaz u grad. Istodobno, u kanalu simbolično završava put rijeke Krke, ali i njeno konačno ušće u Jadran. Na izlazu iz kanala prema otvorenome moru nalazi se biser venecijanskog fortifikacijskog graditeljstva – tvrđava sv. Nikole. Gotovo u potpunosti okružena morem i dobrim dijelom očuvana u izvornom obliku, tvrđava sv. Nikole jedna je od najatraktivnijih utvrda na Jadranu. Tvrđava sv. Nikole na ulazu u kanal sv. Ante u Šibeniku, jedinstvena je renesansna građevina venecijanskog fortifikacijskog graditeljstva i izniman spomenik svjetske graditeljske baštine. Izgrađena je na otočiću Ljuljevcu, na mjestu nekadašnjeg benediktinskog samostana sv. Nikole po kojem je dobila ime.
Gradnja tvrđave prema projektu mletačkog arhitekta Gian Girolama Sanmichellija započela je 1540. nakon pada grada Skradina pod osmanlijsku vlast, kada su Mlečani morali ojačati obranu Šibenika, svoje najvažnije strateške luke na istočnoj obali Jadrana. Posebna vrijednost tvrđave sv. Nikole jest u tome što je zadržala izvornu formu i rijetka renesansna arhitektonska rješenja, pa je tako 2017. godine upisana na Popis svjetske baštine UNESCO-a u sklopu nominacije „Obrambeni sustavi Republike Venecije 16. i 17. stoljeća“.
Više informacija o načinu ostvarenja popusta i mogućnostima posjećivanja Tvrđave sv. Nikole u Kanalu sv. Ante i Nacionalnog parka „Krka“ možete pronaći na mrežnim stranicama www.kanal-svetog-ante.com i www.np-krka.hr.