9.4 C
Biograd na Moru
18/01/2025 12:31

Proizvodi s oznakama zemljopisnog podrijetla postižu dva puta veću cijenu

Najnovije

Gradu Benkovcu za sanaciju divljih odlagališta 82.500 eura

Gradu Benkovcu Odlukom o odabiru korisnika i dodjeli sredstava (KLASA: 351-04124-62/9, URBROJ: 563-02-2/206-24-6 od 2. prosinca 2024. godine), koju...

Kava s glumcem Alenom Liverićem u HNK Zadar

Pridružite nam se sutra, 17.1. u 10:00 sati u Maloj dvorani HNK Zadar, gdje ćete imati priliku upoznati Alena...

Detaljan program Obilježavanja 32. obljetnice VRO Maslenica ’93

Program obilježavanja 32. obljetnice Vojno-redarstvene operacije Maslenica ’93. započinje u subotu, 18. siječnja 2025., i trajat će sve do...

Prodajna vrijednost poljoprivredno-prehrambenih proizvoda i pića, koji su zaštićeni europskim oznakama zemljopisnog podrijetla u prosjeku je dvostruko veća od prodajne vrijednosti sličnih proizvoda koji nemaju tu oznaku, pokazuje istraživanje koje je provela Europska komisija.

“Koristi koje od oznaka zemljopisnog podrijetla imaju proizvođači očite su: omogućuju im da svoje proizvode prodaju po višim cijenama potrošačima koji traže autentične regionalne proizvode. Oznake zemljopisnog podrijetla jedan su od ključnih elemenata naših trgovinskih sporazuma. Zaštitom proizvoda u cijelom svijetu sprječavamo zlouporabu naziva proizvoda i čuvamo dobar ugled europskih poljoprivredno-prehrambenih proizvoda i pića”, izjavio je povjerenik za poljoprivredu Janusz Wojciechowski.
Prihodi od prodaje poljoprivredno-prehrambenih proizvoda i pića čije je nazive Europska unija zaštitila “oznakama zemljopisnog podrijetla” (OZP-i) iznose 74,76 milijardi eura. Više od petine tog iznosa ostvaruje se izvozom izvan Europske unije.
Oznake zemljopisnog podrijetla proizvoda dio su EU-ova sustava prava intelektualnog vlasništva kojim ih se na zakonit način štiti od imitacije i zlouporabe. Poljoprivredno-prehrambeni proizvodi i vina štite se zaštićenim oznakama izvornosti (ZOI) i zaštićenim oznakama zemljopisnog podrijetla (ZOZP), a jaka alkoholna pića oznakama zemljopisnog podrijetla (OZP). Europska unija štiti i oznaku zajamčeno tradicionalni specijalitet (ZTS), kojom se ističu tradicionalni aspekti proizvoda, bez povezanosti s konkretnim zemljopisnim područjem. Vrijednost prodaje poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda s oznakom ZTS iznosi 2,3 milijarde eura.
Studija se temeljila na ukupno 3207 proizvoda, koliko ih je krajem 2017. bilo zaštićeno u 28 država članica EU-a. Do kraja ožujka 2020. zaštićena su ukupno 3322 proizvoda.
Zaključak je studije da je prodajna vrijednost proizvoda sa zaštićenim nazivom u prosjeku dvostruko veća od prodajne vrijednosti sličnih proizvoda koji nisu certificirani.
Prema studiji, proizvođači ostvaruju jasnu gospodarsku korist u smislu marketinga i povećanja prodaje zahvaljujući visokoj kvaliteti i ugledu tih proizvoda te spremnosti potrošača da plate više za izvorne proizvode.
Procijenjena prodajna vrijednost proizvoda zaštićenih oznakama zemljopisnog podrijetla i zajamčeno tradicionalnih specijaliteta u 2017. iznosila je oko 77,15 milijardi eura, što je  7 posto ukupne prodajne vrijednosti proizvoda europskog sektora hrane i pića (oko 1101 milijarda eura u 2017). Više od polovine tog iznosa (39,4 milijarde eura ostvareno je prodajom vina, 35 posto (27,34 milijarde eura) prodajom poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda, a 13 posto (10,35 milijardi eura) prodajom jakih alkoholnih pića.
Od 3207 oznaka proizvoda registriranih 2017. (oznake zemljopisnog podrijetla i zajamčeno tradicionalni specijaliteti) 49 posto bila su vina, 43 posto poljoprivredno-prehrambeni proizvodi, a 8  posto jaka alkoholna pića.
Proizvodi zaštićeni oznakama zemljopisnog podijetla čine 15,5 posto ukupnog izvoza poljoprivredno-prehrambenih proizvoda EU-a. Vino je i dalje najvažniji proizvod u smislu ukupne prodajne vrijednosti (51 posto) i obujma trgovine s trećim zemljama (50 posto). SAD, Kina i Singapur najvažnija su odredišta proizvoda s oznakom zemljopisnog podrijetla EU-a: više od polovine izvozne vrijednosti tih proizvoda ostvareno je izvozom u te zemlje.
Oznake ZOI i ZOZP razlikuju se prvenstveno po postotku obveznog udjela sirovina podrijetlom s određenog područja ili po tome koje se faze proizvodnje moraju odvijati u određenoj regiji. Neke su od poznatih oznaka zemljopisnog podrijetla Bayerisches Bier, Champagne, Irish Whiskey, masline Kalamata, Parmigiano Reggiano, Polska Wódka, Queso Manchego i Roquefort.
Oznakom zajamčeno tradicionalni specijalitet (ZTS) ističu se tradicionalni aspekti, kao što su tradicionalna metoda proizvodnje ili tradicionalni sastav, bez povezanosti s konkretnim zemljopisnim područjem. Neki su od primjera poznatih zajamčeno tradicionalnih specijaliteta Bacalhau de Cura Tradicional Portuguesa, Amatriciana tradizionale, Hollandse maatjesharing i Kriek.

(Hina)

album-art
00:00

Najnovije

Gradu Benkovcu za sanaciju divljih odlagališta 82.500 eura

Gradu Benkovcu Odlukom o odabiru korisnika i dodjeli sredstava (KLASA: 351-04124-62/9, URBROJ: 563-02-2/206-24-6 od 2. prosinca 2024. godine), koju...
- Promo -

Kava s glumcem Alenom Liverićem u HNK Zadar

Pridružite nam se sutra, 17.1. u 10:00 sati u Maloj dvorani HNK Zadar, gdje ćete imati priliku upoznati Alena Liverića, glumca HNK Zadar! Alen...

Detaljan program Obilježavanja 32. obljetnice VRO Maslenica ’93

Program obilježavanja 32. obljetnice Vojno-redarstvene operacije Maslenica ’93. započinje u subotu, 18. siječnja 2025., i trajat će sve do 2. ožujka 2025. na području...

Karneval u Benkovcu u organizaciji udruge Ritam

Nakon punih 14 godina, Benkovac ponovno oživljava duh karnevala zahvaljujući udruzi Ritam! Pridružite nam se 21. veljače 2025. godine na spektakularnom događaju koji će...

Akcija dobrovoljnog darivanja krvi u Neviđanima

Ne postoji veći poklon od toga da nekome poklonite šansu za život, poručuju iz GDCK Biograd Pokaži plemenitost, postani darivatelj krvi - otkrij...

Povezane vijesti

- Promo -
album-art
00:00