Svjetski dan mentalnog zdravlja obilježava se svake godine 10. listopada u organizaciji Svjetske federacije za mentalno zdravlje (WFMH) od 1992. godine. Ovogodišnja tema je “Mentalno zdravlje na radnom mjestu”, a cilj je naglasiti koliko je mentalno zdravlje važno za svakodnevni život i radnu sposobnost svakog pojedinca.
Mentalno zdravlje pojedinca podrazumijeva osjećaj psihičkog blagostanja, uspješnosti i zadovoljstva. Ono je neophodno za kvalitetan život te je važan resurs ne samo za pojedinca, već i za obitelji, organizacije i širu zajednicu. Nedostatak mentalnog zdravlja utječe na radnu učinkovitost, smanjuje sposobnost svakodnevnog funkcioniranja te izaziva duševnu patnju i gubitak ljudskog potencijala.
Povodom obilježavanja Svjetskog dana mentalnog zdravlja, ove će se godine u Benkovcu organizirati javnozdravstvena akcija na poznatom Benkovačkom sajmu. Javnost će biti upoznata s radom Službe za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti. Cilj ove akcije je skrenuti pozornost na pitanja mentalnih poremećaja, ali i očuvanja mentalnog zdravlja na radnom mjestu. Dijelit će se promidžbeni materijali, a stručnjaci će odgovarati na upite zainteresiranih građana.
Pozivamo sve žitelje Zadarske županije da nam se pridruže i podrže ovu inicijativu kako bismo zajedno promicali važnost mentalnog zdravlja u svakodnevnom životu i na radnim mjestima.
Svjetski dan mentalnog zdravlja obilježava se svake godine 10. listopada kako bi se podigla svijest o važnosti mentalnog zdravlja i potaknulo društvo na aktivne korake u njegovom unapređenju. Ovogodišnja tema, “Mentalno zdravlje na radnom mjestu”, stavlja poseban naglasak na povezanost između radnog okruženja i psihološkog stanja zaposlenika.
Zašto je mentalno zdravlje na radnom mjestu važno?
Mentalno zdravlje je ključno za naše opće stanje, a radno mjesto ima veliki utjecaj na to kako se osjećamo. Ako na poslu stalno osjećamo stres, imamo previše zadataka, loše odnose s kolegama ili se osjećamo nesigurno, to može ozbiljno utjecati na naše mentalno zdravlje. S druge strane, zdravo radno okruženje može nas motivirati, učiniti nas zadovoljnijima i produktivnijima.
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, loši uvjeti rada često uzrokuju probleme poput stresa, anksioznosti i sindroma sagorijevanja (burnout). Zbog toga je važno da poslodavci prepoznaju koliko radni uvjeti utječu na zaposlenike i naprave promjene koje će im pomoći da se osjećaju bolje.
Današnji način rada, pogotovo nakon pandemije, donio je nove izazove. Rad na daljinu i stalna povezanost putem tehnologije doveli su do toga da se mnogi osjećaju kao da uvijek moraju biti dostupni, čak i nakon radnog vremena. To stvara stres i narušava ravnotežu između posla i privatnog života.
Ključne smjernice za poboljšanje mentalnog zdravlja na radnom mjestu
Da bi radno mjesto bilo bolje za mentalno zdravlje, poslodavci i zaposlenici moraju surađivati. Evo nekoliko načina kako stvoriti bolje uvjete:
1. Razgovarajmo o mentalnom zdravlju
Važno je da se više priča o mentalnom zdravlju na poslu. Edukacije i radionice mogu pomoći da se ljudi osjećaju slobodnije pričati o problemima, bez straha da će biti osuđeni.
2. Stvarajmo pozitivnu atmosferu
Na radnom mjestu bi trebalo postojati međusobno poštovanje i podrška. Otvorena komunikacija između zaposlenika i nadređenih može puno pomoći.
3. Fleksibilno radno vrijeme
Mogućnost fleksibilnog rada ili rada od kuće može pomoći zaposlenicima da lakše usklade poslovne i privatne obaveze. To smanjuje stres i povećava zadovoljstvo poslom.
4. Ponuda psihološke podrške
Poslodavci mogu omogućiti zaposlenicima pristup stručnjacima za mentalno zdravlje, poput psihologa ili savjetnika. Također, redovite pauze i promicanje tjelesne aktivnosti na poslu mogu pomoći u opuštanju i smanjenju stresa.
5. Prepoznavanje i nagrađivanje truda
Zaposlenici koji se osjećaju cijenjenima i prepoznatima zbog svog truda imaju bolji odnos prema poslu, manje stresa i veću motivaciju.
Ovogodišnji Svjetski dan mentalnog zdravlja pod temom “Mentalno zdravlje na radnom mjestu” nosi važnu poruku za poslodavce, ali i za sve zaposlenike: zdravlje na radnom mjestu ne odnosi se samo na fizičke uvjete rada, već i na mentalno zdravlje. Ulaganje u dobrobit zaposlenika donosi dugoročne koristi ne samo za radnu snagu, već i za cijelo društvo. Smanjenje stresa, povećanje zadovoljstva i održavanje balansa između poslovnog i privatnog života ključni su elementi zdravog i produktivnog radnog okruženja.
Neka nam Svjetski dan mentalnog zdravlja bude podsjetnik da brinemo o sebi i drugima, kako bismo svi zajedno stvorili bolje radne uvjete i zdraviju zajednicu.