Kako ne bi postali žrtvom ovakvog ili sličnog kaznenog djela prijevare, građanima savjetujemo da budu vrlo oprezni u kupovini on line i kome se obraćaju za kupnju vrijednih materijalnih stvari, s kime sklapaju ugovorne odnose virtualno i pod kojim uvjetima.
Napominjemo k tome da nerazmjerno ponuđena cijena u odnosu na tržišnu cijenu neke materijalne stvari bi kupcima trebalo biti upozorenje da se možda radi o prijevari.
Kada kupujete online od druge osobe, nemojte slati novac unaprijed
– Ako je moguće, dogovorite se da prvo dobijete robu.
– Nemojte slati novce nikome koga ne poznajete.
– Ukoliko vam se netko obrati online i traži novac, dobro razmislite da li biste na isti
način predali taj iznos novca nepoznatoj osobi koju ste sreli
Pozivamo građane na povećani oprez pri korištenju neprovjerenih internetskih sadržaja te u nastavku donosimo najčešće online prijevare:
– Investicijske prijevare i prijevare u online kupovini: navede vas da mislite da ste na tragu pametnog ulaganja ili vam daju izvrsnu lažnu onlinu ponudu.
– Krađa osobnih podataka: vaše osobne informacije prikupljaju se kroz kanale društvenih medija.
– CEO prevara/direktorska prijevara: varalice se pretvaraju da su vaši šefovi ili nadređeni u organizaciji i prevarom vas navode da uplatite novčani iznos na lažni račun ili da neovlašteno doznačite novac s poslovnog računa.
– Prijevara s računima: varalice se pretvaraju da su vaši klijenti/dobavljači i navode vas da platite buduće račune na drugi bankovni račun.
U slučaju bilo kakve sumnje na počinjenje ovakvih i sličnih kaznenih djela, odmah pozovite policiju na broj 192 ili osobno podnesite prijavu u najbližu policijsku postaju!