MNK Vrana i udruga Vranski prior pozivaju sve ljude dobre volje da podrže njihovu plemenitu i hvalevrijednu akciju. Ovaj put na red je došla jedna od najvrijednijih znamenitosti našega sela.
Vrijeme je da Starom gradu vratimo barem dio sjaja koji zaslužuje. U subotu 19.10.2024 godine velika akcija čiščenja naših povijesnih znamenitosti. Ponesite opremu (sve će dobro doći), dobru volju i kroz zajedničko druženje i rad idemo napraviti još jedno dobro djelo. Sa nama će biti STRUKA koju ćemo morati slušati kako nebi napravili više štete nego koristi. S naše strane biti će osigurani hrana i piće, pokušati ćemo osigurati i dodatnu opremu tako da nitko ne bude praznih ruku.
Slobodno se priključite, bit će puno zabave i rada, a i kvalitetan ručak neće izostati.
Grad Vrana, poznat na latinskom kao Castrum Aureanae, prvi put se spominje već u 9. stoljeću. Naime, u doba kralja Zvonimira, samostan sv. Grgura u Vrani postao je dio papinskog naslijeđa te stalno diplomatsko sjedište papinskih legata na slavenskom području. O tome koliko je Vrana bila važna u to doba svjedoči i povijesna činjenica da su se u njoj čuvale krune hrvatskih kraljeva.
Tijekom stoljeća, gradom su upravljali mnogi utjecajni redovi. Naime, benediktinci, templari i ivanovci, poznati i kao hospitalci, koristili su Vranu kao stratešku točku. Pod vlašću templara, Vrana je bila značajna luka koja je povezivala ovaj dio Hrvatske s južnom Italijom. Grad je bio mjesto brojnih važnih povijesnih događaja, uključujući posjete kraljeva, ali isto tako i poprište krvavih sukoba. Međutim, usprkos strateškoj važnosti, Vrana u 17. stoljeću teško stradava uslijed Kandijskog rata. Nakon osvajanja i razaranja od strane Mlečana, grad više nikada nije obnovljen za vojnu ili sakralnu uporabu.