Papa Franjo u ponedjeljak je završio svoje povijesno putovanje u Irak, nakon što je posjetio ratom uništene gradove, susreo se s islamskim i kršćanskim čelnicima i propovijedao o miru i suživotu.
PAPA Franjo u ponedjeljak je završio svoje povijesno putovanje u Irak, nakon što je posjetio ratom uništene gradove, susreo se s islamskim i kršćanskim čelnicima i propovijedao o miru i suživotu.
Franjo je još jednom mahnuo prije nego što je ušao u zrakoplov ukrašen zastavama Iraka i Vatikana. Do aviona je 84-godišnjeg Papu dopratio irački predsjednik Barham Salih.
Franjo, prvi papa koji je posjetio Irak, stigao je bliskoistočnu zemlju u petak. Obišao je četiri grada, uključujući Mosul, bivše uporište džihadističke skupine, tzv. Islamske države, kojega su dijelovi teško razoreni.
Održao je i međuvjerski susret u drevnom gradu Uru, domu Abrahama, vodio misu u Erbilu te se susreo s ocem Aylana Kurdija, dječaka koji se utopio pokušavajući stići u Europu i time postao simbol migrantske krize.
Papa je Iračanima propovijedao kako je „mir moćniji od rata“. Irak će „uvijek ostati sa mnom, u mome srcu“, rekao je poglavar Svete Stolice, a prenosi Reuters.
Franjo, koji je šepao tijekom užurbanog putovanja, prvi je katolički čelnik koji se susreo s iračkim ajatolahom Alijem al-Sistanijem, glavnim šijitskim klerikom u državi.
Iračani su pozdravili dolazak Pape, vjerujući da je to prilika da svijet u novom svjetlu vidi njihovu krizama pogođenu državu.
Irakom vlada kronično loše upravljanje i korupcija, a rašireno je i nasilje, povezano s invazijom Sjedinjenih Država prije 18 godina i rivalstvom te zapadne države sa susjednim Iranom.
U Iraku je nekad bilo više od milijun kršćana, a danas, nakon godina rata, vjerskog progona i ekonomskih kriza, ima ih između 250 i 400 tisuća, prenosi agencija dpa.